Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

‘ATAMA CAİZDİR’ AÇIKLAMASI REKTÖRDEN GELDİ

‘ATAMA CAİZDİR’ AÇIKLAMASI REKTÖRDEN GELDİ
20 Ocak 2020 - 10:45

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in gündeme getirdiği Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imam kardeşi Metin Erbaş’ın Ordu Üniversitesi’ne araştırmacı olarak atanmasıyla ilgili Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan’dan açıklama geldi. Rektör Akdoğan, “Bu atama yasalara uygundur” dedi.

Adıgüzel’in konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanına soru önergesi vermesinden sonra Rektör Ali Akdoğan konuyla ilgili açıklama yaptı. Atamanın mevzuata uygun olduğunu aktaran Akdoğan, “Metin Erbaş tamamen yasal çerçevede memur konumunda atanmıştır. Araştırmacı demek amirin verdiği işleri yapma konumunda olan kişi demektir. Bu da yasaldır ve mevzuata uygundur.” şeklinde konuştu.

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in Ordu Üniversitesi Rektörünün açıklaması ile ilgili ilk değerlendirmesi şu şekilde oldu: “Rektör ‘iddialar gerçeği yansıtmamaktadır’ diyor. Ardından ‘Atama doğrudur’ diyor. ‘Araştırmacı, amirleri tarafından verilen görevleri yapan kişidir’ diyor. Türk Dil Kurumu sözlüğünde böyle bir tanımlama görmedim.  Üstelik gelen haberlerde Metin Erbaş’ın atandığı Genel Sekreterlikte ‘amirlerin verdiği işleri yapan’ değil, orayı yöneten kişi olduğu söyleniyor.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-