Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

ASKF BAŞKANI KIR,LİG İÇİN TARİH VERDİ

ASKF BAŞKANI KIR,LİG İÇİN TARİH VERDİ
28 Ocak 2021 - 1:03

ASKF Başkanı Metin Kır , A52 TV ekranlarına konuk oldu.Başkan Kır ,Ordu Amatör Spor Kulüplerinin sorunlarını anlattı.

Pandemi sürecinden en çok amatör kulüpler etkilendi diyen Kır, ödenmesi gereken destek paralarının bir an önce kulüplere aktarılması gerektiğini ifade etti.

PANDEMİ BİZİ ÇOK ETKİLEDİ

ASKF Başkanı Metin Kır açıklamalarına şöyle devam etti.“Biz geçmişte yapılan yorumlardan yola çıkarak ligler oynanacak dedik ama tarih vermedik. Neticede burası bir sektör ve oynayacak 268 tane de kulüp var. Bal Ligin de bu sayı 150 taneydi.

Fakat pandemiden dolayı oynanamayınca mevcut birinciler yukarı alındı. amatörde de illere göre kıstaslar yapıldı. Bu kıstaslarda da yaklaşık 268’i buldu. Futbolcusu, malzemecisi, masörü, teknik ekibi var. Haliyle ekonomik anlamda bu işten geçimini sağlayan büyük bir camia da vardır. Bu camiayı göz ardı edemeyiz fakat bir diğer gerçek de pandeminin olmasıdır.

AMATÖR KULÜPLER TESTLERİN ALTINDAN KALKAMAZ

 Ülkemizde süper ligin bile oynatılamadığı bir dönem yaşadık. Bir süper ligin bugün oynaması için ev sahibi takımın covid testini tüm oyunculara yaptırması gerekmektedir. Fakat bu test 40.000 TL’dir hiçbir amatör takımın bunu karşılama gücü yoktur. Bu tek başına verilecek bir karar değildir. Hükümet, Sağlık Bakanlığı, bilim kurulu, Futbol Federasyonu oda onaylarsa kast dediğimiz Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu karar verecektir. Ancak buralar ile görüşerek bu hamleler yapılmaktadır. Hala Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun yaptığı bütün çalışmalar harfiyen işlemektedir.

LİGLER MART’TA BAŞLAR

Amatör spor kulüplerinin yapmış olduğu çalışmalar hala devam etmektedir.Lisans veya aktarmalar 15 Şubat’ta açılmaktadır. Bu demektir ki 30 gün antrenman süresi ile beraber Mart 15 veya en geç mart sonu gibi ligler başlar gibi gözükmektedir. 

“GENÇLİK SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN 5 BİN TL YARDIM”

“Geçtiğimiz yılın Kasım ayında başladı bu çalışma, Büyükşehir Belediyesi Sayın Hilmi Güler seçim öncesinde bir sözü vardı. Bütün amatör spor kulüplerini topladık orada hem nakli hemde yardım yapacağını belirtmişti. Çalışmalar yapıldı ancak pandemi kararı alınınca ücretler verilmeden durduruldu.

Bu para geç de olsa şuan zaten liglerimiz de başlayacak sporcularımıza malzeme için para gerekiyor. Bu yardım amatörlere can suyu gibi gelecektir.

Spor bakanlığımız Mehmet Muammer Kasapoğlu’nun bu konua çok yardımı vardır. Bütün kulüplerimize bugün Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından 5 bin lira para yardımı yapıldı. Buradan verilmeyen kulüplerimiz de var biz bu konu hakkında görüşmeler yaptık. Bizim de görevimiz bu eksik varsa eksikleri karşı tarafı bildirmek. En kısa sürede de almayan kulüplerimize yardım yapılacaktır.

“SPORCULARA 400 BİN TL YARDIM ÇOK DA FAZLA DEĞİL”

Amatörü Meclis kanun çıkarmış ve bu kanunu desteklemiş. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı yardım 400 bin lira baktığımızda bu miktar çok da fazla değil. Aynı ölçüde gördüğümüz iller 1 milyon yardım yapıyor. Türkiye’nin 81 ili bu yardımdan yararlanıyorsa Ordu neden yararlanmasın.

Biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve aynı sporu yapıyoruz. Bizler de vergi veriyoruz bunların birazda spora yönelmesini istiyoruz. ”dedi

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P