Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ARAP TURİSTLER ORDU’YA AKACAK

ARAP TURİSTLER ORDU’YA AKACAK
02 Şubat 2021 - 23:54

2018 yılında Ordu’ya gelen Arap turistlerin bölgeye olan taleplerini değerlendiren Büyükşehir Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz “Yapılan çalışmalar sonucunda bu insanları memleketimize getirecek güzel bir sistem kurduk ve yapmış olduğumuz anlaşmalara göre daha çok Arap turisti Ordu’da göreceğiz” dedi.

Suyabatmaz açıklamalarına şöyle devam etti; Elimizde altın yumurta var şu kadarını söyleyeyim direkt bir kanalımız var artık orayla, insanları getirebileceğimiz bir sistem yapık, anlaşmalara vardık. Bunun devamı da gelecek o insanlar buraya bir proje kapsamında gelmişti.

Turistin Ordu’ya gelme sebeplerini artırmak gerek

Şöyle bir görüşleri var, yeşile, suya hasretler ve gelip burada dilediğinde para harcamak istiyorlar. Yeşil gördükleri her yere bayılıyorlar, yeter ki ulaşımı olsun çünkü yürümeyi pek sevmiyorlar. Ulaşım olduğunda güvenli yemek-içmek ve konaklama alanı olduğunda, zaten tur operatörleri de aynı onun akabinde geliyor. Burada yapacağımız şey Ordu’ya geliş sebeplerini arttırmak, bu alanların çoğalmasını sağlamak.

Bu bağlamda başkanımızın bana verdiği talimat doğrultusunda Ordu genelinde 155 destinasyon belirledik ve bu destinasyonların her birini tek tek dolaştım, buradan bir öncelik sırası çıkarttık. Öncelik sıralamasına göre yatırımlarımız devam ediyor.

Ünye önemli bir turizm şehri

Bir Ünyeli olarak, biz yeni değerler yaratmak yerine bazı değerlerimizi kaybetmek durumuna gelmiştik. Bunlardan en önemlisi Çamlıktı, başka bir değer ise Çınar suyuydu. Neden Çınarsuyu diyorum çünkü oraya son 5 yıldır vatandaş olarak giriş sağlayamıyorduk, kapalıydı. Biz geldiğimizde hemen buranın vatandaşa açılımını sağladık. 1. Ordu genelinde karavanların rahatça konaklayabildiği, vakit geçirebildiği bir alan, 2.İç Anadolu’dan gelen günübirlik vatandaşlarımızın piknik yapabildiği, ailesiyle vakit geçirebildiği bir alan.

Orada evler var, şu an da evleri kiralama durumunu aştık, kafeteryayı aktif hale getirdik. Çamlığın ortasında, denize girebileceğiniz muazzam bir alan yaptık. Çınar suyunda kaygılardan en çoğu denizin tehlikeli olması. Denizi nasıl tehlikesiz duruma getireceğimizi ile ilgili hem güvenli, hem de yaşanabilir bir alan yapacağız.

Çamlık beni çok heyecandırıyor

Çünkü son yaptığımız çalışmalarda pandemiden sonra herkes görecek, orası botanik park edasında bir yer olacak çok muazzam bir alan çıktı. Piknik ve yürüyüş yapabileceğimiz bir alan.

Bahara hazır olmak istiyoruz

Gerdanlık diyebileceğimiz bir sahilimiz var. Proje Ordunun tamamen sahil yoluna planlanmış çok ciddi hibe rakamları almış bir proje, parası var proje aldı diye değerlendirmiyorum. Ünye binicilik tesislerinden Asarkasya’ya dağ bisikleti, yürüyüş yapma ve at yolu diye bir proje yapıyoruz şu anda ve bu bahara yetiştirme niyetimiz var.

Sahil düzene girecek

Sahilde bir keşmekeşlik var. Yaya trafiği ve bisikletliler var, bizim bunu bir şekilde dizayn etmemiz, düzene sokmamız lazım. Bu anlamda da en minimum derecede, zaten dolgu yapmıyoruz bir genişleme yok. Yaptığımız şu zemin iyileştirmesi, çevre düzenlemesi ve boya sürmeden sadece amblemlerle bisikletlinin yol kenarından gitmesini, yayanın sahil tarafından yürümesini önerdiğimiz bir sistem oluyor aslında.

Yaz konağını turizme kazandıracağız

Yaz konağı mağarasının teknik olarak keşfinin resmi kayıtlara geçilmesi sayın başkanımızın eski bakanlık döneminde maden tetkik arama biriminin talimatlıyla başlamıştı. Bunun akabinde pek üzerinde durulmamış. Şu anda ise başkanımız Doktor Mehmet Hilmi Güler yarım bıraktığı işi tamamlıyor. Teknik olarak üzerinde incelenmesini yapacağız. Yaz konağının turizme kazandırılması için en hızlı adımları atıyoruz. ”DEDİ

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-