Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Akkuş’ta Organik Gübre Dağıtımı Yapıldı.

Akkuş’ta Organik Gübre Dağıtımı Yapıldı.
16 Mayıs 2020 - 1:04

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde ilimizde uyguladığımız “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında organik tarım yapan üreticilerimize 400 ton organik gübre dağıtımı yapılıyor. Bu kapsamada Akkuş ilçemizde düzenlenen gübre dağıtım törenine Akkuş Kaymakamı Sayın Yiğit Yaşar DEMİRER, Akkuş Belediye Başkanı İsa DEMİRCİ, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ, İl Müdür Yardımcımız Ekrem OĞURLU, Akkuş İlçe Müdürümüz Muzaffer SAKAR, Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet KAYA ve üreticilerimiz katıldı.

Dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Dünyada artan nüfusun beslenebilmesi ve üretimin artırılması amacıyla tarımda 1960’lı yıllardan itibaren kimyasal kullanımı artmış ve zamanla vazgeçilmez bir hal almıştır. Ancak kullanılan bu yoğun kimyasalların başta insanlara, hayvanlara ve çevreye yaptığı zararlar ortaya konulmuştur. Sentetik kimyasalların insan ve çevre sağlığında oluşturduğu tehdit, geleceğimiz için de endişe oluşturmaktadır. Bu nedenle başta gelişmiş ülkelerde olmak üzere daha doğal, sağlıklı üretim yöntemlerinin uygulanması arayışları başlamıştır. Bu yöntemlerin başında da organik tarım gelmektedir” dedi.

“Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, üretimde kimyasal girdi kullanılmadan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir” diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; “İlimizde organik tarım alanında son yıllarda önemli gelişmeler kaydedildi.  İlimizde 2004 yılında organik tarım yapan üretici sayısı son 10-12 yılda 12 kat, üretim alanı da 5 kat artmıştır. Şuanda ilimizde 2 bin 760 üretici tarafından 69 bin 600 dekar alanda organik tarım yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

İlimizde organik tarımı geliştirmek amacıyla önemli projelerin hayata geçirildiğini kaydeden İl Müdürümüz; “İlimizde organik tarımı geliştirmek için önemli projeler uyguluyoruz. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz ile DOKAP işbirliğinde “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi”ni ilimizde hayata geçirdik. Projemiz ile birlikte 10 ilçemizden 312 üreticimize toplam 400 ton organik gübre dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bu üreticilerimizden 77 kişi Akkuş ilçesinde yaklaşık 900 dekar alanda organik Akkuş fasulyesi üretimi, 235 üreticimiz ise yaklaşık 5 bin 300 dekar alanda organik fındık yetiştiriciliği yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

İl Müdürümüz; ana ürünümüz olan fındıkta organik tarımın geliştirilmesi için yapılan çalışmaların yanında Akkuş ilçesinde yetiştiriciliği yapılan ve coğrafi tescilli bir çeşit olan Akkuş Fasulyesinde de bu alanda önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, il genelinde organik tarımın geliştirilmesi adına çalışmaların devam edeceğini söyledi. 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-