Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

AKKUŞ FASULYESİ TALEPLERİ ARTI

AKKUŞ FASULYESİ TALEPLERİ ARTI
31 Ağustos 2020 - 23:32

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, Akkuş Şeker Fasulyesi’nde taleplere yetişemediklerini belirterek, “Akkuş Şeker Fasulyesi’nin satış maliyetinin düşmesi mümkün değil. Çok talep var. İmkânı olan diğer vatandaşlarımızın da fasulye üretimine yönelmesini istiyoruz” dedi.

Akkuş ilçesinde yetiştirilen Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret olarak tescil edilen ‘Akkuş şeker fasulyesi’, tüketici ve gıda işletmecilerinden rağbet görüyor. Yıllık 500 tona yakın üretilen fasulye, ilçedeki Akkuş Ziraat Odası tesislerinde paketlenerek, yurt içinde market ve lokantalara satılıyor. İlçede yaklaşık 1500 çiftçi, ‘Akkuş fasulyesi’ üretimiyle gelir sağlıyor. Tescilin ardından değerlenen fasulyenin kilogram fiyatı iç piyasada 35, yurt dışına da 50 TL’den satışa sunuluyor.

“600 TON REKOLTE BEKLİYORUZ”

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, tescilli fasulyeye her yıl talebin daha da arttığını belirterek, “Akkuş Şeker Fasulyesi’nin satış maliyetinin düşmesi mümkün değil. Bizim geçen yıl itibariyle üretimimiz 500 tondu. Bu yıl için de 600 ton bir üretim bekliyoruz. Bu nedenle biz taleplere cevap veremiyoruz. Dolayısıyla çok talep var. Talep çok olunca ya ürünü fazla üretip talebi karşılayacaksınız ya da talep karşılanmadığı için otomatik olarak fiyat yukarıya çıkacak. Bizim asıl hedefimiz üretim kapasitemizi 2 tonlara ulaştırmak. Sulanabilir arazimiz bu kadar olduğu için ancak 600 tona kadar bir üretim gerçekleştirebiliyoruz. Sulanamayan arazilerin sulanabilmesi için yani oralarda da üretim yapabilmek için çeşitli projelerimiz var. Bu projelerimiz hayata geçerse üretim kapasitemiz artmış olacak. Şu anda bizim bin 500 üreticimiz var. İmkanı olan diğer vatandaşlarımızın da fasulye üretimine yönelmesini istiyoruz” diye konuştu.

“PAKETLEME TESİSİ PROJESİ ONAY ALDI”

Öte yandan Ordu ilinin ilk coğrafi işaretli ürünü olan Akkuş Şeker Fasulyesi, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Coğrafi İşaretli Ürünler Mali Destek Programından Hibe almaya hak kazandığın müjdesini de veren Kaya, şöyle konuştu: “Biz üreticilerimizin hayatını kolaylaştıracak adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Akkuş Şeker Fasulyesi Paketleme Tesisi ile Akkuş Şeker Fasulyesi Dijital Pazarlaması başlıkları altında iki proje hazırladık. Bunları DOKA’ya sunduk. Paketleme tesisimiz onay aldı. İki hafta içerisinde sözleşmelerimizi imzalayacağız. Daha sonra tesisimizin kurulumu için çalışmalara başlayacağız. Bu ilçemiz için 600 bin liralık yatırım olacak ve en az 4 kişiye istihdam imkanı sunacak.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-