Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ADIGÜZEL”DOĞAL YAŞAM DÖNGÜZÜ İÇİN VAZGEÇİLMEZİMİZ”

ADIGÜZEL”DOĞAL YAŞAM DÖNGÜZÜ İÇİN VAZGEÇİLMEZİMİZ”
21 Aralık 2020 - 15:45

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel TBMM’de söz alarak arıcıların sorunlarını gündeme getirdi.

Türkiye’nin arıcılıkta dünyada ikinci olduğunu vurgulayan Adıgüzel sonrasında şunları ifade etti:

“Arı uzaktan bakınca göründüğü gibi birkaç kovandan ibaret değil. O kovanların içinde yüzbinlerce arı var hepsi birer can. Doğa için vazgeçilmez.

Sağlıklı nesiller için, sebze ve meyve üretimi dahil sürdürülebilir tarım için arı o kadar önemli ki. Farkında olmamak için aptal olmak lazım. Türkiyede 82 bin kayıtlı arıcı, yanında en az iki kişi çalıştırıyor. Sanayi, pazarlama, imalat sektörü ile birlikte 250 bin kişiye iş, aileleri ile birlikte 1 milyonu aşkın kişiye ekmek kapısı.

Arıcılık sektörümüzün zaten sahte bal ile mücadele ve pazarlama gibi sorunları vardı. Pandemi koşulları arıcıları daha da zora sokmuştur.

Türkiye bal üretiminde dünya ikincisi, bu kadar kişinin ekmek kapısı, doğal yaşam döngüsü için vazgeçilmez canlılar.

Bu kadar mı ihmal edilir, her türlü destekten yoksun, kaderi ile başbaşa bırakılır.  Arıcı için kovandaki arısının evindeki çocuğundan farkı yok. Onun da beslenme gideri, barınma ve ilaç gideri var. Nakliyesi var. Pandemide arıcılık tükenme noktasına geldi.  Kredi aldı ödeyemiyor. Bal sattı, pandemi yüzünden esnaftan parasını alamıyor. Gezgin arıcının kovanlarını nakletmeye bile parası yok.

Söylediğimiz hususlar dünya ikincisi olduğumuz arıcılık sektörü için hayati önemdedir. Bu konuların Tarım Bakanı tarafından harfiyen dikkate alınarak destek ve acil çözüm üretilmesi gerekmektedir. Yoksa yarın çok geç olacak..”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-