Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ADIGÜZEL “ÜNYE FATSA ARASI SABOTAJ KURULDU”

ADIGÜZEL “ÜNYE FATSA ARASI SABOTAJ KURULDU”
22 Mayıs 2020 - 15:36

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ordu’da Ünye ve Fatsa arasında Seyirlik dağında çıkan yangına koştu. Yangının Bahçeler köyünde tam da Altın madeninin 300 metre yakınında çıktığına dikkat çeken Adıgüzel bölgede yeterli itfaiye görevlisinin olmamasına isyan etti. Derhal yetkilileri arayarak yangına müdahale edilmesini sağladı. Adıgüzel’in konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde.

“Bu orman yangınının sabotaj bir kundaklama ile olduğu çok yüksek bir ihtimaldir. Tüm bulgular buna göredir.

Burada siyanür altın arama faaliyeti yapan bir işletme var. Kuzey, güney ve doğu istikametinde işletme sınırları koy sınırlarına dayanmış bu yönlere genişleme sahası kalmamıştır. Sadece batı bölgesine Ünye istikametine Seyirlik Dağı ve ormanı bölgesine genişleyebilir ve ne hikmetse yangın burada oluyor. Burası kestane bal ormanı. Nispeten koruma alanında. Belki sadece bu yol ile işletmeye açılabilir. Üstelik yangın aşağı kesimdeki yolun kenarından bilinçli çıkarılmış. Yol kenarı boyunca çok net.

Bu bölgede 100 yıldır orman yangını olmamış. Karadeniz’de tek bir yerde bugünlerde orman yangını yok. Şimdi buralar ıslak bir mevsim, her yer yeşil, sürekli yağmur yağıyor. Yangın çıkarmak isteseniz kolay yapamazsınız. Benzin döküp körükle saatlerce üfletmek lazım.

Biz haber alır almaz tüm yetkilileri haberdar ettik. Helikopter gerekliliğini de ifade ettik. İlk önce kontrol altına alındığı bilgisi geldi. Ertesi sabah bölgeye gittiğimde yangının devam ettiği, müdahale edilmediğini tespit ettim. Tekrar yetkilileri arayıp müdahale ve araç istedik. Sonra araç geldi müdahale başladı ve geç saatlerde yangın söndürüldü. Bu müdahale için illa bizim buraya gelmemiz mi gerekiyordu. Burada sabotaj ihtimalini araştırmayan, üstünü kapatan her kimse de bu işin içindedir. Takip edeceğiz. Bir sözüm de bölge halkına. Bu bölgeye bu toprağa göz dikenlerin neleri göze alabileceklerinin de ispatıdır bu olanlar.”

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-