Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 lira, levant kaliteli kabuklu fiyat 16,5 liradır.” Diye yaptığı açıklama sonrası vatandaşlardan tepki gördü.

Vatandaşlar fiyatlarının az olduğunu ve  bu fiyatta satılan fındık çiftçiye para kazandırmaz sadece masrafını karşılamaya  yeter diye belirtti.

Ordu ve Giresun  fındık fiyatlarının ayrı olmasına tepki gösteren Ordulu vatandaşlar; Giresun sadece ismini duyurmuş markalaşmış bir şehirdir ve kalite farkı bulunmamaktadır. dedi.

Ünyeli Vatandaşların bu fiyatlara tepkisini duyurmak için gazetemize özel açıklama yaptılar.

Ali Engin: “Fındık fiyatları kesinlikle 15 TL’den aşağıya olmamalıdır.20 TL’nin altına düştüğünde köylü ve biz çalışanlar olarak altından kalkamıyoruz. Açıklanan rakam çok düşük zaten 15 TL olsa dahil bizim karımız yok. Bahçenin amelesi, tırpanı, temizlemesi , patozunu zaten hesapladığımızda zaten bizim elimizde kalmıyor kar yapamıyoruz. Bu fındığı Giresun veya Ordu diye ayrımı da yanlış buluyorum. Bu ayrımı anlamıyorum mazot burada 7 lira da Giresun’da 6 lira mı bunun açıklamasını yapmaları lazım böyle bir ayrım yapılamaz. Fındığım zaten maliyetini 15 lira karşılamıyor bundan dolayı fındık 20 TL olması şarttır.”

Sezai Kılıç: “Biz istiyoruz ki fındık 15 TL olsun. Biz sesimizi duyuramıyoruz ne desek boşuna karar verilmiş zaten. Fındığın fiyatını herkes yüksek olmasını ister. Giresun fındığı ve bizizm fındığımızı ayırmaları çok yanlış hepsi Karadeniz sonuçta fındıklar aynı ama kısacası biz memnunuz ve 15 olsa bile yeter.

Hasan Sezer: “20 lira olsa daha iyi olurdu çünkü amele ve işçilik  fiyatı falan yükseldi. Bahçenin masraflarını kurtarmıyor. Ben geçen sene 5 milyar para aldım 7 milyar masraf ettim fındığa ve kendi çalıştığım hariç. Zaten fındık bir sene olmuyor bir sene oluyor ondan dolayı 20 TL olsa daha iyi olurdu. Fındıkları ayırması Giresun’un sorunu bizi Ordu ilgilendiriyor. Giresun fındığı daha iyi Orduya göre ama 20 TL olması lazım.”

Baki Efiloğlu: “Yevmiye fiyatı olmuş 120 tl bunun haricinde toplaması, tırpanı, gübresi, ışgını var bu fiyat kurtarmıyor. Fındık fiyatlarını Ordu ve Giresun diye ayırmamaları lazım. Fındık aynı fındık, 18 TL’nin aşağısına düşmemesi lazım. “

İrfan Genç: “Böyle adaletsizlik olmaz . Bir kere Giresun ve diğer şehirler olarak farklı taban fiyatı belirlemesi zaten kabul edilemez bir durum . Giresun sadece ismini duyurmuş markalaşmış bir şehirdir ve kalite farkı bulunmamaktadır . Kıyaslama yapacaksak eğer Ordu ‘nun fındığı Giresuna göre daha kalitelidir. TMO geçen sene halktan 14 ,15, 16, TL ‘ den fındık aldı, 20 ile 22 TL arası satış yaptı . Bizim bölgelerde afet etkili oldu ve olan fındığı da kaybettik . Çiftçiye en rahat kar bırakan rakam 20 TL ‘dir . Bu fiyattan aşağısı çiftçiyi içinden çıkılmaz bir duruma sürükler . Her şey almış başını gitmekte 15 TL taban fiyatı belirlenen fındık ,çiftçiye para kazandırmaz sadece masrafını karşılamaya  yeter, Fındığın 20 TL olması lazım .”

Ahmet Duman : “ Bizi kandırmasınlar ,TMO  o zaman tüccarla birlikte fındığı almaya başlasın.

Kemal Bıyıklı :” Ben zaten iki vilayetin fındığının birbirinden ayrılmasına baştan beri karşıyım . Herkes aynı işi yapıyor aynı fındığı satıyor ama onlar pahalıya satıyor biz ucuza tek fark budur . Hükumetin bu konuya müdahile etmesi lazım ve her iki fındığın da aynı taban fiyat belirlenmesi daha iyi olur Yapılan bu açıklamayı da yanlış buluyorum , ben 60 ‘lı yıllardaki fındığın bahçeye dikilişini biliyorum . Yalnız bir fark onların millet vekilleri bizden daha çok çalışıyor bizim millet vekilleri daha az çalışıyor, Giresun fındığının pahallı olmasının sebeplerinden biri de budur . MHP Milletvekili Cemal Enginyurt bizi savunmamış olsaydı emin olun bu fiyatın altında bir rakamla karşı karşıyaydık . Kesinlikle taban fiyatı olarak 20 TL’ nin altına düşmemesi lazım . İşçi fiyatları almış başını gitmekte para yetiştiremiyoruz. Fındıktan gelen paranın % 50’si ile% 60 ‘ı masrafa gitmekte , kalan para da çiftçiye zor yetiyor zaten . Allah kolaylık versin, inşallah Cumhurbaşkanımız bizleri düşünerek bu duruma bir çözüm yolu arar.”diye konuştular.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 lira, levant kaliteli kabuklu fiyat 16,5 liradır.” Diye yaptığı açıklama sonrası vatandaşlardan tepki gördü. Vatandaşlar fiyatlarının az olduğunu ve  bu fiyatta satılan fındık çiftçiye para kazandırmaz sadece masrafını karşılamaya  yeter diye belirtti. Ordu ve Giresun  fındık fiyatlarının ayrı olmasına tepki gösteren Ordulu vatandaşlar; Giresun […]

Açıklanan Fındık Fiyatı Hakkında Halk Konuşuyor

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.