Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“ACI REÇETE DEĞİL İNSANCA YAŞANACAK ASGARİ ÜCRET”

“ACI REÇETE DEĞİL İNSANCA YAŞANACAK ASGARİ ÜCRET”
09 Aralık 2020 - 22:09

            Emek Partisi Ordu İl Örgütü, asgari ücretin görüşülmeye başlanması üzerine yaptığı açıklamayla “İşçilerden “fedakarlık” bekleyenlere sözümüzdür: Fedakarlığı ekonomik kriz ve salgın süreci boyunca servetine servet katan patronlar yapsın!”diyerek asgari ücretin insanca yaşanabilecek seviyede olmasını istedi.

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Asgari ücretle çalışarak geçimini sağlayan işçilerin halini anlamaktan uzak olanların oluşturduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılı asgari ücretini belirlemek üzere toplantılarına başladı. TÜRK-İŞ 2020 yılı açlık sınırını son olarak 2482 lira olarak açıkladı. Gıda fiyatları yıl boyunca sürekli arttı. Elektriğe, doğalgaza gelen zamlar işçilerin, emekçilerin belini bükmeye devam ediyor. Her sene işçiler sefalet ücretine mahkûm ediliyor.” diyerek “İşçilerden “fedakarlık” bekleyenlere sözümüzdür: Fedakarlığı ekonomik kriz ve salgın süreci boyunca servetine servet katan patronlar yapsın!” çağrısı yaptı.

İşçiye acı reçeteyi reva görüyorlar!

 Poyraz açıklamasında, “ Binlerce insanın can derdinedüştüğü pandemi dönemini bile fırsata çeviren patronlar üretim ve ihracat rekorları kırarken, işçilerinin gelirleri düştü, çalışma koşulları daha da ağırlaştı. İşçiler, salgın süreci boyunca ölümle burun buruna, işsizlik ve ölüm ikilemine terk edilerek çalıştırılmaya devam ettirilirken, Sayıştay raporu gösterdi ki Cumhurbaşkanlığı sarayının 2019 yılı günlük harcaması 10 milyon lira. Bize “acı reçeteyi ödemeye hazır olun” diyenler, patronlara teşvik üzerine teşvik verdiler.” vurgusu yaptı.

Artık vergide adalet sağlanmalı ve asgari ücret, vergiden muaf insanca yaşanacak şekilde belirlenmeli. Asgari ücretin belirlenmesinde işçilerin talebi dikkate alınmalı.” dedi.

“Acı reçete” ödememek için sesimizi yükseltelim

Poyraz, “Artık vergide adalet sağlanmalı ve asgari ücret, vergiden muaf insanca yaşanacak şekilde belirlenmeli.” diyerek mücadele çağrısı yaptı. “Eğer bu gidişe dur demezsek, daha ağır faturalar ödemek zorunda kalacağız. İnsanca yaşanacak, vergiden muaf tutulacak bir asgari ücret için birleşelim, mücadele edelim. Fabrikalarda, işyerlerinde bugünden bir araya gelelim. Bize reva görülen “Acı reçeteyi” ödememek için her yerde sesimizi yükseltelim.”dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-