Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Aç ve Susuz Kalan Yırtıcı Kuş Eve Sığındı

Aç ve Susuz Kalan Yırtıcı Kuş Eve Sığındı
12 Ekim 2020 - 13:42

Ünye’de açlıktan ve susuzluktan bitkin düşen yırtıcı kuş bir eve sığınırken ev sahibi kuşu elleriyle besleyerek doğaya yeniden saldı.

Ünye’nin Gölevi Mahallesi’nde Halil Şentepe (26) sabah balkonundan gelen kuş sesiyle uyandı. Yırtıcı bir kuş türünün balkonunda bitkin olduğunu gören Şentepe yaralı olma ihtimaline karşı durumu ALO 177’yi arayarak Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) yetkililerine ihbar etti. Şentepe’nin evine gelen DKMP Ünye Şefi Saygın Yıldırım kuşun aç ve susuz kaldığını tespit etti. Yırtıcı kuşun türünün ise Delice Doğan (Falco subbuteo) olduğu tespit edilirken herhangi bir yarası olmadığı sadece aç kaldığı için bitkin düştüğü belirlendi.

Halk arasında Ağaç Doğan’ı olarak da bilinen kuşu kendi elleriyle besleyen Halil Şentepe daha sonra şırınga yardımı ile su içirdi. Bakım ve rehabilitasyonu tamamlanan Delice Doğan Halil Şentepe’nin Gölevi Mahallesi’ndeki evinin balkonundan yeniden doğaya salındı.

Hayvanların Yaşam Alanları Daralıyor!

İnsan sayısının artması ve buna bağlı olarak insanların yaşam alanlarının genişlemesi, kentlerin doğal alanlara doğru yönelmesine neden olurken bu durumun ise doğada yaşayan canlılarla insanların sık sık karşılaşma ve çatışma ihtimalinin yaşanmasına neden olduğu ifade edildi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-