Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

‘’ 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ ‘’ Kutlu Olsun

‘’ 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ ‘’ Kutlu Olsun
05 Aralık 2020 - 0:04

‘’5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün ‘’Türkiye’deki kadınlar için daha farklı bir önemi vardır; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra çağdaş, demokratik ve laik bir Türk toplumunu hedefleyen Atatürk’ün girişimiyle,kadınlara iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde Anayasa’da yapılan bir dizi düzenlemelerle birçok haklar verilmiş,5 Aralık 1934’de kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olmuşlardır.

Türkiye 86 yıl önce dünya sıralamasında % 4.5 olan kadın milletvekili sayısı ile dünyada 2.sırada  iken;günümüzde kadın milletvekili sıralamasında 193 ülke arasında 122.sırada, kadın bakan sıralamasında ise 190 ülkede 138. sırada yer almaktadır.Ne yazık ki ülkenüfusun yarısını oluşturan Türk kadını aktif siyasette yeterince temsil edilmemiştir.

Kadınların karar alma mekanizmalarında tüm topluma faydalı politikalar geliştirdiği gerçeği göz önüne alındığında meclisde temsil oranlarının artması gerekmektedir. Kadınlar ve kız çocuklarının değişime ve desteklenmeye ihtiyacı olduğundan dolayı kadınlarımız meclisdeki temsil oranlarını artırmak için çok çalışmalıdırlar. Anayasada, siyasi partiler ve seçim yasalarında, parti tüzüklerinde kadınların seçilme hakkı ve kadın temsilinin artması konusunda pozitif düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Atatürk,  5 Aralık 1934’ de TBMM’de yaptığı konuşmasında ‘’ Türk Kadını kendisine verilen bu hakları selahiyet ve liyakatla kullanacaktır ‘’ demiştir.     

Verilen bu haklarla kadınlar sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal olarak yasalar önünde erkeklerle eşittir. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması vekoşulsuz uygulanması bir ülkenin gelişimi açısından önemlidir ve demokratik toplumlar kadınların haklarını bilerek ve kullanarak ilerleyebilirler.

    5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yılını Kutlar;Kadınlarımıza verilen hakların bilinciyle siyaset ve toplumun her alanındakarar mekanizmalarında ve Meclis’dedaha fazla temsiledileceğive daha güçlü olacağı günler dilerim.

Mimar Sevindik DİKTEPE DEMİR

Ünye Kent Konseyi Başkanı

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-