Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

5.000 KİŞİ MAHKEMELİK OLDU

5.000 KİŞİ MAHKEMELİK OLDU
18 Kasım 2019 - 23:51

Mesudiye’nin Kale Mahallesinde yaklaşık 5.000 kişi Vakıflar Genel Müdürlüğü ile mahkemelik oldu. Arazilerin kendilerine ait olduğunu belirten Vakıflar Genel Müdürlüğü mahalle sakinlerine tebligat göndermeye başladı.    

Konu hakkında Ordu Olay’a bilgi veren Mesudiye Kale Mahallesi Muhtarı Tahsin Başalan, mahalle sakinlerine arazinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğuna dair tebliğlerin geldiğini belirterek, “Kale Mahallesi’nin kış nüfusu 20, yaz nüfusu ise 200 kadar. Ancak 10.000 bin kadar mahalle sakini var. Bunların büyük bir bölümü burada arsası, arazisi olmakla beraber İstanbul’da ikamet ediyor. Bunların adreslerine şimdi posta yoluyla tebliğler geliyor. Yaklaşık 5.000 kişiye tebligatlar geldi, gelmeye de devam ediyor.  Vakıflar samsun Bölge Müdürlüğü vasıtasıyla gönderilen tebliğlerde arazilerin Vakıflar’a ait olduğu belirtiliyor. Amasya’da devlet görevinde bulunan Hızır Paşa adına kurulan vakfın olduğu belirtiliyor.” dedi.

2009 KTASTROSU SORUN OLDU

Kendilerinin ellerinde nem Osmanlı hem de Cumhuriyet döneminden tapularını olduğunu ifade eden Muhtar Başalan, “Biz o nenenle arazilerin vakıfla ilgisinin olmadığını düşünüyoruz. İfade ettiğim gibi ellerimizde tapularımız var. Bu nedenle itiraz dilekçelerimize hazırlayarak Mesudiye Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunuyoruz. Asıl sorun 2009 yılında geçen kadastrodan kaynaklanıyor. O zaman kadastro geçerken araziler ‘senetsiz’ ifadesiyle yanı tapusuz ifadesiyle yazılmış. Ancak gerçek böyle değil. Bizim ifade ettiğim gibi hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemi tapularımız bulunuyor. Cumhuriyet döneminde 1935 yılında kalma tapularımız var.” diye konuştu.

VAKIFLAR’DAN SONUÇ ALAMADIK

Sadece kendilerinin de değil başka mahallelere de benzer durum olduğunu belirten Başalan, “Şu anda sadece Kale Mahallesine tebligat gidiyor. Ancak şeri ilanda 34 ayrı mahallenin de adı geçiyor. Mesudiye’nin de 70 kadar mahallesi var. Araştırdığımız kadarıyla bu tür davaları bizim gibi insanlar kazanıyor. Vakıf ise kendisinin kazandığını ifade ediyor. Samsun-Çarşamba civarında da bu tür davlar var ancak araştırdığımız kadarıyla onların hiç tapusu yok. Bizimse elimizde her iki döneme ait tapular var. Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile de konuyu görüştük. Ancak bir sonuç alamadık. Genelde vakıflar kazansa bile araziyi sahiplerine satıyormuş.” şeklinde konuştu.       

DAVA KABUL EDİLMEMELİ     

Tebligatların bitmesinin ardından dava aşamasına geçileceğini aktaran Başalan, “Bizim talebimiz şu davanın kabul edilmemesi. Biz zaten itiraz dilekçelerimiz sunduk sunuyoruz. Dava kabul olunmaz ise ortada bir sorun kalmıyor. Zaten devayı açan Vakıflar Genel Müdürlüğü. Dava kabul edilmez ise hiçbir sorun kalmıyor. Biz adaletin vereceği kararı bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği tapuyu yok sayamayacaklarını düşünüyoruz. Kaldı ki bu yerler tapusuz dahi olsa ki değil vakıf arazileri zilliye edilemez kanunun 1967’de çıktı. Bundan önce vakıf arazilerini 20 yıl kullanıyorsan zilliye hakkı vardı. Yani tapusuz dahi olsa ki var- arazilerin bizim olması gerekiyor. Bizim bunu da ihtiyacımı yok çünkü tapumuz var.” 

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-