Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

4 Kurt Görüldü

4 Kurt Görüldü
24 Mart 2020 - 0:17

Geçen sonbaharda yaklaşık 17 küçükbaş hayvanın kurt saldırısında telef olduğu Gürgentepe’de yeniden 4 yetişkin kurdun görülmesi sürü sahiplerinde endişeye neden olurken sürü sahipleri Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğünün konuyla ilgilenmesini istedi.

MİLLİ PARKLAR’DAN CEVAP BEKLENİYOR!

Gürgentepe yine kurt korkusu yaşıyor. Geçtiğimiz eylül ve ekim ayı içerisinde 17 küçükbaş hayvanın kurt saldırısı sonucu telef olduğu Gürgentepe’de yine kurt görülmesi endişelere neden oldu. Döşek mahallesinde kurtları gören sürü sahiplerinden İsa Ölmez, soruna bir çözüm bulunmasını istedi.


KURT SALDIRISINDA 6 HAYVANIMI KAYBETTİM

Geçen eylül ayında kurt saldırısı sonucu 6 küçükbaş hayvanını kaybettiğini belirten Ölmez, “Bu konu bizim için büyük bir sorundur. Ben bu işe 8-10 koyun ile başladım. Şu anda 150 koyuna çıkardım. 15 yıldır bu işi yapıyorum. Bu işe baş koydum gönlümü verdim. Eğer bu saldırılar devam ederse biz bu işi yapamayız. Sadece benim geçen sonbahar yaşanan saldırılarda yaklaşık 10 bin lira zararım var. Çünkü bir koyun bin 500, bir koç 4 bin lira. Bu rakamlar birileri için küçük rakamlar olabilir ama bizim büyük rakamlar.” dedi.

YAN YANA 4 YETİŞKİN KURT GÖRDÜM

Bu kez görülen kurdun tek de olmadığını ifade eden Ölmez, “Eylül ayında saldırıları yapan kur tekti. Bu kurtları bizzat ben gördüm yana yana 4 yetişkin kurt vardı. Normalde bu kurtların bu kadar alçak rakıma inmemesi gerekiyor. Ayrıca insanların yaşadığı yerlere de bu kadar yaklaşmaması gerekiyor. Ama nasıl olmuş ise olmuş. Bu sıralar ağaçlarda, fındık dallarında çok fazla yaprak yok kurtları seçebiliriz ancak 15 gün sonra her şey yaprak açınca kurt sürüye 10-15 metre yaklaşsa dahi göremeyiz. O yüzden endişeliyiz, o yüzden kaygılıyız.” şeklinde konuştu.

ÖLDÜRÜLMESİN BAŞKA YERE TAŞINSIN Kaygılı olmalarının bir başka nedeni daha olduğunu aktaran Ölmez, “Kurt sadece avlanmak için av yapmaz. Bazen bir sürüye girer öldürebildiği kadar koyunu telef eder bir tanesini yer. O yüzden bizim bütün bir sürüyü, yılların emeğini kaybetme ihtimalimiz var. O yüzden Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğüne sesleniyorum. Bu konuda bir araştırma yapıp bize bir cevap versinler. Gürgentepe’de kurt sayısı artı mı? Bu kurtlar nereden geldi? Eğer artıysa öldürsünler de demiyorum onu sayısının az olduğu yere transfer etsinler. Ben ilk saldırı olduğunda da kuruma bilgi verdim ancak cevap alamadım.” diye konuştu.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-