Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

“21. YÜZYIL KADIN YÜZYILI OLACAKTIR “

“21. YÜZYIL KADIN YÜZYILI OLACAKTIR “
07 Mart 2020 - 17:04

Ünye Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik DİKTEPE DEMİR,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

“21. Yüzyıl  Kadın Yüzyılı Olacaktır “

       8 Mart kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadınların karar mekanizmalarında yer alması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi, yaşamın her alanındaki kadın sorunlarına çözüm önerilerinin bir kez daha dile getirildiği Birleşmiş Milletler tarafından                  tanımlanmış ‘’ Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ‘’ dür. 8 Mart’ın evrensel kadın günü olması, 1857’de başlatılan emek hareketi ile doğrudan ilgilidir.

       Kadınların özgür birey olma ve geleceği birlikte koruma adına mücadele ederken; mal ve mülk edinme, çalışma, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik haklarından eşit bir şekilde yararlana madığı, erkek zihniyeti tarafından ezildiği bir dünya da; özgün, barışık, normal ve sağlıklı bir yaşam akışı mümkün değildir.

        Birçok uluslararası sözleşmeler ve uygulanan politikalara rağmen kadınların ekonomiye, karar mekanizmaları ve siyasete katılım oranı düşüktür. Kadınlar eğitim, kültürel, siyasal, dinsel, ideolojik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramakta ve dışlanmaktadırlar. Kadına ayrımcı yasalar, kadını dezavantajlı grup haline getirmekte, ötekileştirmektedir.

       Kadının sorunu ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel bir konudur. Bu nedenle kız çocuklarının eğitimi, okula devamlılıkları, istihdama katılımları desteklenmeli; ülkemizde sürdürülebilir kalkınmanın etkin bireyleri haline gelmeleri sağlanmalıdır.

       21. yüzyıla taşınan en önemli toplumsal sorunların başında kadına yönelik şiddet gelmektedir. Dünyada her üç kadından biri hayatının bir döneminde şiddete maruz kalmakta, her beş kadından biri cinsel taciz ve tecavüze uğramaktadır.Bu sorunun çözülebilmesi, toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadeleleri mümkün olacaktır. Şiddetsiz ve kadının yaşam haklarına saldırılmadığı bir dünyada yaşamak için kadının güçlendirildiği toplumlara ihtiyaç vardır.

       Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ATATÜRK’ ün dediği gibi;

’’ Şuna inanmak lazımdır ki; Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadınların eseridir ‘’ …

       Günümüz dünyasında kadın mücadelesinde, kadının yaşama kattıklarıyla yaşamda aldığı yer ve toplumsal alandaki temsil oranı ulaşılmış en güçlü noktadadır. Kadınlarımızın geleceğimize yaptığı bu katkıyla “ 21. Yüzyıl Kadın Yüzyılı “ olacaktır umut ediyoruz, inanıyoruz…

        ‘’ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ‘’ bütün kadınlarımıza kutlu olsun…

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-