Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

2019’da 13 Bin 550 Gıda Denetimi Yapıldı

2019’da 13 Bin 550 Gıda Denetimi Yapıldı
16 Ocak 2020 - 22:25

T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığı Ordu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 Yılında 13 Bin 550 Adet Gıda Denetimi Gerçekleştirildi.

Ordu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle:

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol ekipleri tarafından halk sağlığının korunması ve tüketicilerin güvenli gıdaya erişiminin sağlanması amacıyla 2019 yılında 13 bin 550 adet gıda denetimi gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “İlimizde güvenli gıdaya erişimin sağlanması, tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla İl/İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gıda denetimleri 2019 yılında da aralıksız ve hassasiyetle yürütülmüştür” dedi.

2019 yılında 13 bin 550 adet gıda denetiminin yapıldığına dikkat çeken İl Müdürümüz; ” 2019 yılı gıda denetimleri açısından yoğun bir yıl oldu. 7 gün 24 saat esasına göre sahada çalışmalar gerçekleştiren ekiplerimiz tarafından 2019 yılında 13 bin 550 adet denetim gerçekleştirilmiş ve 729 adet numune alınmıştır. Bunun neticesinde gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimlerde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 89 işletmeye idari yaptırım uygulanarak bunlardan 2 tanesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.

“ALO 174 GIDA HATTI”nın öneminden bahseden İl Müdürümüz sözlerini şöyle sürdürdü:

“ALO 174 GIDA HATTI, tüketicinin gıda güvenilirliği ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi ve tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi amacıyla kurulmuştur. Bu süreçte tamamen gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak Bakanlığımızca yapılan çalışmalara vatandaşlarımızın da iştirak etmesi hedeflenmiştir. Bu nedenle; gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikâyeti olan tüketiciler de 174 ALO GIDA HATTI’nı arayarak ihbarda bulunabilmektedir. Bu kapsamda 2019 yılında İlimizde ALO 174 GIDA HATTI’na tüketicilerimiz tarafından 282 başvuru olmuş ve bu başvurular ekiplerimiz tarafından en kısa sürede gereği yapılarak sonuçlandırılmıştır” dedi.

Denetimlerin yanında eğitimlere de büyük önem verildiğinin altını çizen İl Müdürümüz; “İl Müdürlüğümüzce sadece denetim değil aynı zamanda bu konuda eğitimlerde verilmektedir. Bu kapsamda 2019 yılında 16 bin 645 öğrencimize gıda güvenliği ve gıda israfı konularında eğitimler verilmiştir.  Bunun yanında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı, yemekhane gibi gıda işletmelerinde çalışan kişilere de gıda hijyeni konusunda verilen eğitimlerimiz devam etmektedir” şeklinde konuştu.

İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol ekiplerine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür eden İl Müdürümüz Kemal YILMAZ, 2020 yılında da denetimlerin artarak devam edeceğini belirterek sözlerine son vermiştir.

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-