200 BİN USTA ÖĞRETİCİ VE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAĞDUR

200 BİN USTA ÖĞRETİCİ VE ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAĞDUR

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), koronavirüs sebebiyle okulların tatil olma süresini bilim kurulu kararı ile 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzattı. Toplam okul tatili 6 haftaya çıkmış oldu. Bu süreç içerisinde gündeme gelen konulardan bir tanesi de ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin maaşları…
Gazetemize ulaşan ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticiler 200bin sözleşmeli öğretmenin ücret almadığından dolayı zor durumda olduğunu ifade ederek, “Ücretli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi bir kararnameye bakar diyerek çözüm beklediklerini belirttiler.

USTA ÖĞRETİCİLER VE ÜCRETLİ ÖĞRETMENRLER MAĞDURİYETLERİNİ ŞÖYLE DİLE GTİRDİLER.
Saygı Değer Devlet Büyüklerimize ;

Bu Yazımı Usta Öğreticiler Ve Ücretli Öğretmenler Adına Yazıyorum.. Bende Bir Usta Öğreticiyim Meslek Olarakta Bu İşi Yapmaktayım.. Sayın Meb Bakanımız Ziya Selçuk Bey Korona Virüs Kapsamında Tedbir Amaçlı Eğitim Ve Öğretime Ara Verildiğini Nisanda Yapılacak Ara Tatilin Öne Alındığını Söylemişti .

13.03.2020 Tarihinde Ve Yine 13.03.2020 Tarihinde Öğretmenlerin İdari İzinde Sayılıp 15 Saatlik Ek Ders Ücretlerinin Ödeneceğini Beyan Etmişti.

Bu Zaman Zarfında Aynı Zamanda Halk Eğitim Merkezlerinde Çalışan Usta Öğreticilerinde Bir Öğretmen Olduğunu Söyleyip Bu Tatil Sürecinden Yararlanacaklarını Dile Getirmişti.
Bir Muhabir Şöyle Bir Soru Sordu Ücret Konusunda Ne Olacak Sayın Bakanım Ve Sayın Bakan Ziya Selçuk ‘’Bürokratik Bir Konu Ama Mağdur Edilmeyeceklerdir Dedi ‘’.

19.03.2020 Usta Öğreticilerin Eline Gelen Resmî Yazıda İse Sayın Bakan Ziya Selçuk’un Söylemlerinin Aksine Usta Öğreticiler Ve Ücretli Öğretmenlere Ücret Ödenmeyeceğine Dair Yazı Geldi.

Bu Durum Karşısında Usta Öğreticiler Ve Ücretli Öğretmenler Mağdur Duruma Düşmüştür.

Evini , Ailesini , Çocuk Çoluğunu Bu Ücretle Geçindiren Aileler Yani Bizler Şimdi Ev Kirası Veremez , Elektirik , Su , Doğalgaz Faturalarını Ödeyemez Ve Evini Geçindiremez Olduk.

Bu Geçen Süre Zarfında Sayın Cumhurbaşkanımız Ekonomi Kalkanı Altında Bir Paket Açıkladı Ve Orda Yer Alan Maddelerde Bizden Hiç Bahsedilmedi Bu Durumda da Karamsarlık Oldu.
Ve Aklımıza Şu Geldi. Süreç Uzaması Durumunda Biz Ne Yapacaktık. Ve Nitekiö Meb Bakanı Ve Sağlık Bakanımızın Yapmış Olduğu Toplantı Durumunda 25.03.2020 De Süreç
30.04.2020 Kadar Uzatıldı.

24.03.2020 Tarihinde Yapılan Toplantı Sonrası Kameralar Karşısına Geçen İki Bakan. Bir Muhabir Meb Bakanına İlk Sorduğu Soru Şu Oldu

‘’ Ücretli Öğretmenlerin Akıbeti Ne Olcak ? ‘’

Sayın Bakanda Mevzuat Gereği Ücret Vermemiz Söz Konusu Değil Ama Çalışmalarımız Devam Ediyor Oldu..
Yani Ucu Açık Bir Cevap Verdi Geçiştirir Gibi.

Şimdi Gel Gelelim Asıl Meseleye 200 Bine Yakın Usta Öğretici Ve Öğretmen Çalıştıkları Saat Üzerinden Ücret Aldıkları İçin Bu

Süreçte Hiç Bir Şekilde Ücret Alamacaklar.
Peki Bu 200 Bin Usta Öğretici Ve Ücretli Öğretmen Evini Nasıl Geçindircek, Faturalarını Nasıl Ödicek , Kiralarını Nasıl Ödeyecek. Ve Bunların Hepsinin Bir Çözümü Var Mevzuat Değişikliği..

Şuan Yaklaşık 200 Bin Usta Öğretici Ve Ücretli Öğretmen Mevzuata Takılmış Durumda. Ve 13.03.2020 Tarihinden Beri Çalışıyoruz Deniyor Ama Değişen Hiç Bir Durum Ve Vaziyet Yok.
Bu Zaman Zarfı İçinde Ek İş Yapma Şansımızda Yok Malum Virüs Yüzünden Sloganlar Atılıyor ‘’Evde Kal Türkiye ‘’ ‘’ Hayat Eve Sığar ‘’ Gibi.

Esnafın Kepenk Kapattığı Bu Günlerde Ek İş Yapma Durumumuzda Söz Konusu Değil. Diyorlar Ki Olağanüstü Halinizi Kendiniz Yapın Yakın Zamanda Usta Öğreticiler Ve Öğretmenler İçin Olağan Üstü Açlık Başlayacak Sayın Bakanlarım.

Bu Arada Nereyi Arasak İdari İzinde Sesimizi Duyuracağımız Yer Yok.

Meb İletişim Merkezini Arıyoruz 444 0 632 Orasıda Bildiri Oluşturup Yönlendiriyorlar. Ayrıca Yönlendirdikleri Yerde Personel Genel Şube Müdürlüğü Bize Cevap Verende O Makamlar Bizlerde Hepsinin Numarası Var Ve Bundan 3-4 Gün Önce Ulaştığımız Yere Şimdi Ulaşamıyoruz Hepsi İdari İzinde.
Merak Ediyoruz Sesimizi Nasıl Ne Şekilde Duyacaksınız.
Nasıl Bir Yol İzleceksiniz. Sesimizi Duymanız İçin Ne Yapmamız Gerekiyor. Cimere Yazıyoruz , Meb Bakanlığı İletişim Merkezini Arıyoruz, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünü Arıyoruz Tek Verdikleri Cevap Mevzuat Çalışmaları Devam Ediyor.

Mağduriyetinizi Biliyoruz Ve Not Alıyoruz.

Sayın Meb Bakanım Ve Sayın Cumhurbaşkanım Ekonomi Paketi Açıklarken 3-4 Gün Sürdü Bir Mevzuat Değişikliği Yapmak Yaza Bir Resmî Yazı Yazmak Bu Kadar Uzun Sürmemeli..

Usta Öğreticiler Ve Ücretli Öğretmenler Mağdur Edilmesin, Aç Bırakılmasın, Kaderlerine Mahkum Edilmesin.

Sayın Meb Bakanım Ziya Selçuk Hani Bizde Bir Öğretmendik Bari Bu Sözünüzün Arkasında Durun Saygılarımla..

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.