Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SUUDİ ARABİSTAN’DAN GELEN İŞÇİLERİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI

SUUDİ ARABİSTAN’DAN GELEN İŞÇİLERİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI
24 Mayıs 2020 - 0:22

MEMLEKETE HOŞGELDİNİZ KARDEŞLERİM

Yaklaşık 60 gündür Suudi Arabistan Cidde’de bir inşaat firması tarafından ortada bırakılan, 4 aydır maaş ödenmeyen,  pislik içinde bir ortamda hayata tutunmaya çalışan 120’si Fatsalı hemşerimiz olmak üzere 196 vatandaşımız tüm yardım çağrılarına rağmen zamanında ve etkin müdahale edilmeyerek insanlık dramı yaşamıştır. Aralarından genç yaşta bir işçi kalp krizi sonucu zamanında müdahale edilmeyerek hayatını kaybetmiştir. Bu yurttaşlarımız Dışişleri Bakanlığı, milletvekilleri hatta Sayın Erdoğan’a kadar seslerini duyurmalarına rağmen kişi başı 20bin lira civarında bir oturum izni nedeniyle orada kalmak zorunda bırakılmıştır. Bu süreçte seslerini sürekli kamuoyuna duyurduk, her fırsatta dile getirdik. Suudi Arabistan dün itibariyle 5 Haziran’a kadar resmi tatile girecek ve bu zulüm sürecekti. Çocukları ve aileleri Türkiye’de perişandı. İşçiler CHP Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yardım istediler. Sn. Genel başkana sesli ve görsel mesajlarını arz ettim. Kendileri hemen talimat verdiler.  Grup Başkan Vekilimiz Sn. Özgür Özel aynı gün bir basın açıklaması ile yetkilileri göreve davet etti. Gerekirse uçak yakıtını parti olarak karşılayacağımızı ifade etti. Ertesi gün yurttaşlarımızın Arabistan’dan çıkışına izin verildi. Türkiye’den uçak gönderildi. Ancak İŞÇİLERDEN BİLET PARASI İSTENDİ. Fakat 4 aydır maaş yok, olanı da tüketmişlerdi. Tüm yardım ve bilet için kolaylık taleplerine Türkiye’deki yetkililer(!) incitici cümleler ile karşılık verdiler. Aileleriniz bulsun,  devlet size bilet parasını vermek zorunda değil dediler. Yani İsveç’ten davul zurna ile hasta getiren hükümet 5 aydır aç susuz insanlardan bilet talep etti. Çaresiz işçiler neyi var neyi yok ortaya koyup bölüştüler. Adam başı 500 Riyali eksik gedik anca bir araya getirdiler. Şimdi sorun Türkiye’ye indikten sonra su içecek tuvalete gidecek paraları yoktu. Nasıl memleketlerine gideceklerdi. Yine Türkiye’deki yetkililerden(!) yardım istediler. Yine tersyüz edildiler. Bir vekil diğer vekile havale etti. Bize tekrar ulaştılar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş Hızır Başkan çağrımıza hemen karşılık verdi. Ankara Valiliği, Sağlık Bakan Yardımcısı ve İçişleri Bakan Yardımcısı ile diğer detayları hallettik. Ankara Mülki İdare Amirliği’nin AŞTİ’ye getirip bıraktığı işçilerimizi buradan alarak memleketlerine büyük kısmı Fatsa’ya olmak üzere nakletmeyi başardık.

Bu süreçte yardımı olan herkese başta Sn. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkan Vekilimiz Sn. Özgür Özel, Dışişleri Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Hızır Başkan Mansur Yavaş’a çok teşekkür ediyorum.

Babasını umrede kaybetmiş bir oğul olarak bu isçilerin ve ailelerinin 60 gündür duydukları endişeyi anlıyorum.

İşçiler bizimle haberleşmeyi maddi kısıtları nedeniyle WhatsApp ses kaydı göndererek kurdular. Bu süreçteki bize gönderdikleri yardım çağrılarını ve durumlarını bildiren ses kayıtlarını özellikle basın ile paylaşmamı istediler.  Ben büyük kısmını ve mahsurlu gördüklerimi saklı tutmak kaydı ile süreç ile ilgili aydınlatıcı bilgiler olan bölümünü kendi talepleri üzerine paylaşıma ekliyorum. Ayrıca Fatsa bölgemize getirilen işçilerin listesini de ekte takdim ediyorum.

Dr. Mustafa Adıgüzel
CHP Ordu Milletvekili

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-