Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

1 Eylül Dünya Barış Günü…

1 Eylül Dünya Barış Günü…
01 Eylül 2019 - 12:50

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Ancak aslında barıştan çok uzaktayız. Bir barış gününde daha yine milyonlarca kişi evsiz, aç ve acı içinde.Yakın coğrafyamız ile birlikte birçok ülkede ya çatışma var ya da bir şekilde o ülkeler başka coğrafyalardaki çatışmaları destekliyor.

Ne yazık ki 1 Eylül “Dünya Barış Günü”barıştan uzak, savaşın soluğu altındaOrtadoğu’da kanlı bir savaşa her geçen gün bir adım daha yakın…Her geçen gün şiddetin, çatışmaların ve acının arttığı bir iklim ortamında kutluyoruz.

Düşüncesi, fikri, inancı ne olursa olsun, barıştan kardeşlikten, bir arada yaşamdan olan herkese sesleniyoruz: Dünya, üzerinde yaşayan herkese yetecek kadar büyük ve bereketli.Ne var ki yer altı ve yer üstükaynaklarıyla dünyanın nimetleri eşitolarak paylaşılamıyor. Dünyadaegemenlik kuran küçük bir azınlık, nimetlerin tümünü kendine istiyor.Geride kalanların açlığı,hastalığı,eğitimsizliği, barınaksızlığı, işsizliği, yoksulluğu, en temel insan hakları onları hiç ama hiç ilgilendirmiyor. Bu eşitsizlik, yaratılan ya da kışkırtılan savaşlarlaörtülmek isteniyor.

Dünya barış ve demokrasiye aç…         

Teknolojinin hızla geliştiği ve bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı günümüzde,  insanlar için barışın temini daha çok önem kazandı. Tüm dünyada şiddet ve terör olaylarına karşı eş zamanlı olarak sesler ve tepkiler yükselirken, barış ve dostluk ortamı insanların özlemini çektiği öncelikli unsur olarak kendini gösteriyor.

Barışı sağlamanın yolu, dünyadaki eşitsizliği ortadan kaldırmakta yatmaktadır. Barıştan yana olan herkes; açlığa, hastalığa, eğitimsizliğe, barınaksızlığa, işsizliğe, yoksulluğa karşı ve en temel insan haklarının dünyaya egemen olması için savaşım vermelidir.

Bu topraklar barış ve kardeşlik çınarının kök saldığı topraklardır. Bu topraklarda fitne tohumları yeşeremeyecek, inadına bu topraklarda kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bu Vatan asla bölücülere, hainlere teslim edilmeyecek, M.Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında aydınlığa yürüyecektir.

Türkiye Teknikerler Birliği Genel Merkezi ve Ordu İl Temsilciliği olarak sesleniyoruz; Toplumun her kesimini ilgilendiren Türkiye’nin yüksek teknik eleman potansiyeli harekete geçirildiğinde hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Ülkemiz bulunduğu yerden daha ileriye gidecektir.

Tüm dünya insanlarının ortak temennisi ırk, dil, din, kültür farkı gözetmeksizin sürdürülebilir barış ortamının sağlanması yönünde olduğu düşüncesi ile barış gününün savaş gününe çevrilmediği barış içinde yaşayabileceğimiz bir dünya dileğiyle 1 Eylül “Dünya Barış Gününü” kutluyoruz.

Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilciliği

İl Başkanı Musa Kıranlı

<
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-